Foorumeiden Yhteinen Konttori

Aloittaja Outomaa, 14.05.08 - klo:09:49

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 3 Vieraat katselee tätä aihetta.

reedik

Onhan tämänkertainen yhteinen konttoriajatus ihan toista luokkaa kuin edellinen yksipuolinen yritys. Mahtaako suunnitelmissa olla sitten joskus lopullinen yhdistyminen, sillä tuollaisen yhteisen haarakonttorin pitäminen näiden molempien foorumeiden rinnalla tuntuu minusta erikoiselta ajatukselta. Jos kolmea foorumia yritettäisiin pitää yllä, niin ainakin yksi niistä näivettyisi omaan mahdottomuuteensa tai lähtisi omille teilleen. Mahdollisesti kaksikin. Ainahan suuremmalla foorumilla on paremmat mahdollisuudet tuoda esiin useampien kirjoittajien voimalla monipuolisempia näkemyksiä ja menestyä muutenkin. Outomaa on kuitenkin elävä esimerkki siitä kuinka pienikin voi olla kaunista ja viriili jo muutaman vuoden ikäisenä. Tietty intiimiys katoaa aina laajemmissa piireissä. Minusta täällä olisi ainakin syytä järjestää asiasta äänestys ja pyytää mahdollisimman monta äänestäjää perustelemaan kantansa.

Tiistai



Tuota outojen viriilisyyttä.. ajatellen myös keski-ikäämme :D analysoin eilen Sohvaperunalla. Hämmästyin itsekin. Meillä oli 2 täyskatoa. Ensimmäisen kesän pari tuhatta viestiä katosivat syksyllä. Sitten toissasyksynä vähän alle 60 000 viestiä meni ns. harakoille (onkohan niillä iloa niistä?). Siis runsaan 5 vuoden aikana reilusti yli 100 000 viestiä näin pikkuporukalla. Aktiiveja on aina noin parikymmentä, jotkut jäävät pois, mutta aina on tullut uusia sijalle.

Onko meillä edes ns. elämä, kun aina täällä roikumme  :o .. minulla on, mutta silti pitää aina tännekin tulla :)

THL tiedottaa

.
Heh, ensin pitää selvittää, mistä äänestetään...   ;D

-----------

Lainaus käyttäjältä: Tiistai - 10.11.09 - klo:11:28

... Sitten toissasyksynä vähän alle 60 000 viestiä meni ns. harakoille (onkohan niillä iloa niistä?).

Kyllä vain onkin!
Tuossa meidän pihapiirissä on nyt pesinyt varis jo kolmena keväänä.



Ei noista muiden puheista kannata välittää.

reedik

Lainaus käyttäjältä: se - 10.11.09 - klo:11:29
.
Heh, ensin pitää selvittää, mistä äänestetään...   ;D



Näin on. Asiaahan näköjään vasta kehitellään ja siitä keskustellaan. Ei tässä vaiheessa mitään äänestyksiä varsinaisesta foorumien yhdistämisestä tai uuden foorumin perustamisesta ole mitään tarvetta järjestää. Voisimmehan me äänestää vaikka siitä, tuleeko koko Outomaahan valkea joulu :D.

THL tiedottaa

.
Huh-huh-huh... pallee kipee jo muutoinkin viime viikon menosta täällä outolassa.

Joo, historia on se, että on vuosien mittaan perustettu monta uutta foorumia, jotka keskustelupalstat ovat syntyneet Näkökulmaan kyllästyneiden (tai muutoin näkökulmaestoisten) toimesta.
Nämä foorumit eivät kuitenkaan ole oikein vetäneet, osa jo kokonaan kuopattu, osa elää joten kuten.
Tämä Outomaa on näitä palstoista vilkkain. Ei luulis!

Nyt sitten viritellään kokonaan uutta foorumia. Parasta kaikista!    ::)


 

Ei noista muiden puheista kannata välittää.

Tiistai

#205
Outomaa on demokratia.   Jos äänestettäisiin niin tarvittaisiin vähintäänkin 75%:n enemmistö sen puolesta, että foorumit yhdistettäisiin. Ei tule tapahtumaan, mutta voidaan käydä kylässä, niinkuin naapurissa!




Tuli mieleen - lapsena sisarten kanssa oltiin ahkeria käymään "kylässä",  säännöllisesti kaikissa kylän taloissa. Istuttiin penkillä tuppisuuna ja sitten lähdettiin että "näkemiin" :D  Lapsen uteliaisuutta se kai oli.. joskus saatiin pipari tai karkki, mutta ei se sen takia ollut. Mielikuva on, että uteliaisuutta pysyä ajan tasalla naapurien suhteen. Eräänkin mummon 5x5 metrin kokoisessa mökissä, joka oli kuusikossa oikotieni varrella kansakouluun käytiin välillä. Surullista oli, että tämän naisen ainut poika oli "hullujenhuoneella".. en tiedä edes, oliko vanhus koskaan ollut naimisissa. Hän oli mummo kuin kuvakirjasta  ..  :-\

veini

Outomaa on hieno foorumi, jokainen fooorumi aiina välillä hiljenee ja elää omia etsikkoaikojaan, en itse aiinakaan näe mitään syytä perustaa foorumia millä ei olisi mitään uutta annettavaa! Mikä on se asia mistä ei outoomaalla voisi keskustella..? Niin, jos nyt jotakin välillä voisi tehdä, olisi se ehkä värien ja etusivun uusiminen, sellainen aina voi piristää, vaikka ei tässäkään mitään vikaa ole!


Toisaalta uuden foorumin perustaminen tekniisesti tarvitsee yhden nörtin, toinen asia sitten onkin sen käynnistäminen ja saada sinne tarvittava määrä mielenkiintoisia kirjoittajia, niitä Outoomaalla on jo pilvin pimeiin..vaikka eivät aina niin aktiivisia olisikaan..aikanaan Outomaalta tuli viesti että he mielellään tekevät yhteisityötä kanssamme (globe)..ja sitä onkin jatkunut tähän päivään asti..hieno foorrumi joka kannattaa ehdottomasti pitää pystyssä..saahan sitä foorumeita perustella..ja yrittää :)

veini
Ps, Globe kuitenkin tulee tätä uuttakin foorumia tukemaan!

Samja

Infoviesti

1. Onko kyseessä uuden foorumin perustaminen?
2. Jääkö Outomaa edelleen jäljelle uuden foorumin perustamisen jälkeen?
Tarkoitus oli siirtyä kokonaan uudelle saitille. Vanhoista saiteista tietokanta ja softa säilytetään. Niitä ei ole vara hukata uuden takia. Näin vanhat foorumit "jatkavat" toimintaansa.

3. Onko esitetty mitään arviota tämän Outomaan kohtalosta sen jälkeen, kun uusi foorumi pyörii täysillä?
(Eli riittääkö kirjoittajia moneen foorumiin, vai näivettyykö Outomaa?)

Uusi saitti on samalla outomaan uudistuminen + muiden saittien panos. Outomaa jatkaisi siis uudistettuna SMF 2.0 versiolla.

4. Mikä on se paikka, foorumi/ketju, jossa uuden foorumin perustamiskeskustelu käydään.
(Näkyy hajautuvan tällä hetkellä moneen paikkaan.)

Tällä hetkellä keskustelua käydään vähän tässä ketjussa ja Sohvaperunalla on keskusteltu enemmän. Mielestäni Outomaan kiinnostuneet voivat jutella hyvin omalla saitillaan. Vuorovaikutusta voi toki olla.

5. Onko tarkoitus, että Outomaalla kirjoittavat osallistuvat täysillä, kukin mahdollisuuksiensa mukaan, uuden foorumin perustamiskeskusteluun?
(Vai onko tarkoituksena se, että muutama foorumienperustamisexpertti perustaa foorumin ja sit kutsuu sinne kirjoittajia?)

Koska asia koskee montaa ihmistä, voisi kaikki kiinnostuneet olla mukana. Tästä olisi apua.

6. Onko uuden foorumin tarkoitus jo selvillä?
Ei. (Itse olen ajatellut samaa kuin sinä.)

Outomaan jäsenet päättävät täysin itse sen, että ryhtyvätkö he mukaan projektiin. Huomatkaa, että nyt on vain suunnittelua. Missään pakkoraossa ei todellakaan olla. Ainoa motiivi hankkeeseen oli se, että olisi varteenotettava peluri Näkökulmalle ja vilkas vaihtoehto. Pienet ovat hajauttaneet paljon voimia. Erilliset (mutta yhteistyötä tekevät / kilpailevatkin) foorumit ovat muuten kaikista paras juttu.

veini

No joo, jotenkin tuntunee siltä, että näkökulma on se foorumi mitä tässä yriitetään jollakin tavalla plakioida...Outomaa taasen on mielestääni Outomaa..joka on saavuttanut aivan toisenlaisen otteen ja on ainutlaatuinen omine ajatuksineen..siksi tuenkin Outomaan olemassa oloa rankalla kädelllä..tosin en tiedä onko Outomaan tekijät tässä uudessakin fooorumissa takana..tähän mennessä en näe kuitenkaan mitään erikoista ja uutta uudessa foorumissa..toivotaan että mielenkiintoa syntyy, ja värikäs foorumi..vielä se ei sitä ainakkaan ole, luulen myöskin ettei muiden foorumien kirjoittajat ole kovinkaan kiinnostuneita Näkökulman jätöksistä..nimittäin Outomaan jäsenistössä on paljon kirjoittajia jotka eivät moisesta näkökulmasta ole koskaan kuuletkaan..eivätkä ole edes moisesta foorumista kiinnostuneita, miten se petaa tai makaa. Tekninen pohja voi tietenkin olla jonkinlainen perustelu...uskonto näyttää näyttelevän aika voimakasta osuutta uudella chaitilla..samoin moderoinista keskustelu..no toivotaan että Jeesus siunaa foorumia!  ;D

No eny way..seuraamme tilannetta..syntykö uuusi näkökulma..vaiko vain kopio...!?

veini


Amanda

Oivoi.. pelkään kovasti, että väki täällä ei ole halukas muuttamaan mitään Outomaassa!

Mutta tulkaa tänne, valmiille saitille!

Avataan norsunluutorni tosivakaville asioille, jolla huumori ja rönsyily olisivat pannissa.

Tilaa on.. eikö se Administeri äskettäin hoksannut meillä olevan rajoton määrä tilaa ilman lisämaksua, ilmeisesti pieni hyvitys toissasyksyisen tietokannan kadon takia. Eivät olleet  pitäneet edes varmuuskopioita, vaikka sopimukseen mukaan ne olisi otettava.

Eipä ole uusi idea. Kun Outomaa lähti mainiosti liikkeelle ja useimmat humoristit tulivat tänne, niin Nakäkulman ylläpito ainakin epävirallisesti vihjaili foorumien yhteenliittämistä. Koska samaa porukkaahan me silloin edelleen oltiin. Me olisimme sitten olleet vähän niinku Näkökulman vähäjärkisen siirtomaa :D  8)

Pikavastaus

Varoitus: tähän aiheeseen ei ole vastattu yli 356 päivään.
Jollet ole varma, että haluat vastata juuri tähän, harkitse uuden aiheen aloittamista.

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta, kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Varmistus:
Ole hyvä ja jätä tämä laatikko tyhjäksi:

Oikotiet: paina ALT+S lähettääksesi viestin tai ALT+P esikatsellaksesi sitä